Rozdílná spotřeba železa u mužů a u žen

24. července 2021

Pokud někdy budete přemýšlet nad otázkou, zda je spotřeba železa u mužů a žen stejná, či se liší, mohl by vám v lecčem napovědět tento článek. Proč potřebuje ženská část populace více železa? Jak se může tento prvek z lidského těla ztrácet a jak jej můžeme doplnit?

Ženy versus muži

Spotřeba železa je u žen a mužů velmi odlišná a je důležité jí věnovat pozornost. Zásadní roli hraje menstruační krvácení a těhotenství ve fertilním věku žen. Souvisí ale také s množstvím svalové hmoty, se sportovní aktivitou, s příjmem železa v potravě apod.

Co se týče vitamínů a minerálů, je u mužů potřebné množství vyšší než u žen. Ovšem v případě železa to neplatí, ženská část populace jej potřebuje mnohem více, a to zejména v určitých fázích života. Mluvíme zde až o dvojnásobném množství.

 • Ženy ve věku 14–18 let potřebují přijmout alespoň 15 mg železa na den,
 • ženy ve fertilním věku 19–50 let 18 mg železa/den,
 • ženy po menopauze, starší 50 let, 8 mg,
 • muži ve věku 14–18 let 11 mg železa na den (zvýšená potřeba důležitá pro vývoj a růst),
 • muži nad 18 let 8 mg železa na den.

Nižší příjem železa u mužů je méně častý než u žen. Asi 15 % mužů nesplňuje jeho dostatečný denní příjem, mezi ženami je to až 35 % žen a u těhotných až 50 %.

Proč ženy potřebují více železa než muži

Jak již bylo řečeno, ženy ve fertilním věku potřebují přijmout denně až dvojnásobek železa oproti mužům. Důvody, které vedou ke zvýšené spotřebě železa:

 • Menstruační krvácení je celosvětově nejčastější příčinou zvýšených ztrát železa. Ztráty souvisí s tím, jak je menstruace dlouhá, intenzivní apod. Uvádí se přidaná ztráta asi 0,5 mg železa na den, která jde na vrub menstruaci. U intenzivnějšího nebo déle trvajícího menstruačního krvácení jsou ztráty ještě vyšší (až 1 miligram za den).
 • Těhotenství je na spotřebu železa velmi náročné. Během tohoto období se u žen zvyšuje objem krve a počet červených krvinek. Také musí být dostatek železa i pro plod. Požadavky na železo stoupají zejména ve druhém a třetím trimestru těhotenství. Hlavním důvodem je růst plodu a také fakt, že zásoba železa plodu od matky musí dítěti vydržet ještě alespoň šest měsíců po porodu.
 • Během porodu dochází ke ztrátě krve, u císařského řezu bývá oproti spontánnímu porodu téměř dvojnásobná. Spolu s ukončením těhotenství dochází také k porodu bohatě prokrvené placenty, obsahující značnou část železa.

Kdy muži potřebují více železa

I přes to, že muži potřebují přijímat mnohem méně železa než ženy, i u nich se můžeme setkat s vyšší „poptávkou“ po tomto prvku. Důvody mohou být tyto:

 • Rychlý růst během puberty může vést k přechodně zvýšené potřebě železa, jelikož tělo roste, zvětšuje se, je nutné vytvářet více krve, krevních buněk, přinášet svalům více kyslíku atd.
 • Darování krve (muži mohou darovat krev častěji než ženy), ztráty krve během operace.
 • Nárůst svalové hmoty, sportovní aktivita. Při budování svalů je důležitý dostatečný přísun kyslíku. Čím více máme svalové hmoty, tím větší je potřeba železa. U běžců a atletů může při opakovaných nárazech plosek nohou o tvrdý povrch při dlouhých bězích docházet k destrukci červených krvinek a také se u těchto sportovců může objevovat krev v moči. Malé množství železa se ztrácí také pocením.
 • Vegetariánská či veganská strava, která obsahuje nedostatečné množství živin a minerálů, zejména železa. Těmto problémům se lze vyhnout konzumací vyvážené stravy. Potraviny, které obsahují velké množství železa a jsou vhodné pro vegetariány:
  • zelená listová zelenina,
  • fazole, čočka,
  • rýže a těstoviny,
  • dýňová semínka,
  • sušené ovoce, zejména rozinky.

Jak se projíst k dostatečnému množství železa

Železo se vyskytuje ve dvou formách – hemové a nehemové. Pro tělo je lépe stravitelná hemová forma, vyskytující se v živočišných produktech, zejména v mase. Nehemová forma je pro lidské tělo také vhodná, ale hůře využitelná. Vyskytuje se zejména v zelenině. Vždy ale závisí na složení celého jídla. Vitamín C napomáhá vstřebávání železa z potravy a vápník naopak zabraňuje jeho vstřebávání.

Pokud víte, že nejste schopni přijmout dostatečné množství železa v potravě, nabízí se ještě jedna možnost, můžete využít doplňky stravy. Jedná se například o doplňky stravy Sideral® Forte a Sideral® Folic. Sideral® Folic obsahuje navíc kyselinu listovou, důležitou zejména pro těhotné ženy pro zvýšení hladiny folátu, protože nízká hladina folátů zvyšuje riziko vývojových vad plodu (toto platí pro doplňkový denní příjem kyseliny listové v množství 400 µg jeden měsíc před početím a do tří měsíců po něm).

(ver)

 

Zdroje:

HERSH, Erica. Can you period cause anemia? In: Healthline [online; cit. 19. 8. 2021]. Dostupné z https://www.healthline.com/health/anemia-period.

What you need to know about the different iron needs of men and women. In: Houseofwellness [online; cit. 19. 8. 2021]. Dostupné z https://www.houseofwellness.com.au/.

Johnson, Traci C. Are You Getting Enough Iron? In: WebMD [online; cit. 19. 8. 2021]. Dostupné z https://www.webmd.com/baby/are-you-getting-enough-iron##1.

O’Brien, Claire. Why do women need more iron than men? In: Active Iron [online; cit. 19. 8. 2021]. Dostupné z https://www.activeiron.com/blog/why-do-women-need-more-iron-than-men-active-iron/.

Hayes, Annie. Are You Iron Deficient? Here’s What You Need to Know. In: Men’s Health [online; cit. 19. 8. 2021]. Dostupné z https://www.menshealth.com/uk/health/a27606603/understanding-iron-deficiency-in-men-b1-beat-fatigue/.

Iron out-of Balance in Women. In: Iron Disorders Institute [online; cit. 19. 8. 2021]. Dostupné z https://irondisorders.org/women/.

Nutrition During Pregnancy: Part I Weight Gain: Part II Nutrient Supplements. In: NCBI [online; cit. 19. 8. 2021]. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK235217/.

Vann, Madeline R. Anemia Risk for Vegans and Vegetarians. In: Every day health [online; cit. 19. 8. 2021]. Dostupné z https://www.everydayhealth.com/anemia/anemia-risk-for-vegans-and-vegetarians.aspx.